Zaostrené na hygienu

Správna hygiena je pre bábätko nemenej dôležitá ako dostatok spánku a správna výživa. Rady našich mám sa v tomto však často líšia od postupov odporúčaných lekármi, a to najmä v otázke kúpania detí. Ako to teda s tým kúpaním je? V nasledujúcom článku sa okrem hľadania odpovede pozrieme tiež na to, ako sa postarať o dostatočnú hygienu na cestách.

Každodenná hygiena bábätka

Pre bábätko nie je vhodné kúpať ho každý deň, aby sa tým nenarušila ph jeho pokožky. Ak by ste dojča kúpali každý deň, kožná bariéra by sa nemusela stihnúť dostatočne obnoviť. Každodenný kúpeľ nie je prospešný najmä pre deti s problematickou pokožkou. Je to preto, že aj tie najjemnejšie kozmetické prostriedky a voda pokožku vysúšajú. Tá má potom väčší sklon k podráždeniu.

Bábätko preto postačí kúpať menej často – dva až tri krát do týždňa alebo každý druhý deň. Kúpanie sa odporúča nechať na večer. Vďaka tomu sa z neho stane váš rituál pred spaním. Dieťatko sa počas neho upokojí a teplá voda mu pomôže zrelaxovať. Po kúpeli ošetrite pokožku bábätka jemnou detskou kozmetikou. Na ochranu pred plienkovou dermatitídou môžete použiť klasickú rybaciu masť alebo masť s dexpanthenolom. Každodenná hygiena v dni, kedy sa bábätko nekúpe, by mala zahŕňať umytie tváričky čistou vodou. Ak sa už začína batoliť, nezabudnite ani na umytie rúk. Na telíčko môžete namiesto vody používať vatový tampón s trochou detského oleja.

Často cestujete?

Pri malých deťoch, zvlášť novorodencoch, je tiež dôležité, aby ste mali pri starostlivosti čisté ruky. Ak často cestujete, iste ste sa neraz ocitli v situácii, kedy to nebolo možné. Výbornou pomocou je preto dezinfekcia rúk. Práve dezinfekciu používajú na novorodeneckom oddelení aj lekári a sestry pred tým, ako k bábätku pristúpia. Dezinfekcia rúk zlikviduje všetky baktérie, ktoré sa na vašich rukách nachádzajú behom niekoľkých sekúnd.

Bábätká voňajú

Vyvoňané čistučké bábätko vo vás vyvolá pocit spokojnosti. Aj bezchybne vyzerajúca výbavička bez škvŕn a fľakov. Aby ste si detské oblečenie zachovali v perfektnom stave, vyberte si vhodný prášok na pranie. Vyberajte pracie prášky, ktoré sú dostatočne šetrné k jemnej detskej pokožke a nekompromisné k špine. Nezabudnite na aviváž na detskú bielizeň, ktorá ich krásne navonia.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *