Nakupovanie s láskou aj s rozumom

Bábätko rastie veľmi rýchlo. Ešte včera ste mu obliekali najmenšie číslo dupačiek a dnes by sa doň nezmestilo ani s najväčším úsilím. Preto pre ne potrebujeme stále nakupovať množstvo nových vecí. Poradíme vám, ako pri nákupe trochu ušetriť.

Ako rýchlo rastú bábätká

Bábätko počas prvého roka narastie až o 25 cm. Najintenzívnejšie obdobie rastu je počas prvého štvrťroka, kedy vyrastie až o 16 cm. Potom sa tempo spomalí. Nasledujúce mesiace vyrastie vždy približne o jeden centimeter.

Podobne rýchlo priberá aj na váhe. Je to v priemerne 0,5 kg za mesiac. V prvých týždňoch je to dokonca ešte viac.

Detské oblečenie

Pri takomto prudkom tempe rastu potrebujú bábätká často nové detské oblečenie. Pri pohľade na cenovky v obchode si však nejedna mamička povzdychne. Nakupovať všetko celkom nové je veľmi nákladné. Na materskej dovolenke si to väčšina z nás nemôže dovoliť.

Jednou z možností riešenia je každý nákup dopredu naplánovať. Tak, aby ste pre bábätko nakupovali len naozaj potrebné veci. Ak je to možné, využite sezónne zľavy a výpredaje. Môžete tak ušetriť nemalé percento z ceny celkom nového oblečenia.

Riešením, po ktorom rady siahajú mnohé mamičky, je nakúpiť už nosené detské oblečenie na internete. Môžete tak pre svoje bábätko zaobstarať všetko potrebné lacnejšie než v obchode. Väčšina ponúk je na zachovalé oblečenie len po jednom dieťati.

Autosedačky pre deti

Ak máte auto, do povinnej výbavy pre deti patria aj kvalitné autosedačky. Pri výbere autosedačky pre bábätko sa orientujte podľa váhy. Pre najmenších sú vhodné modely do 10 kg. Do 9 mesiacov tak budete potrebovať tzv. vajíčko alebo škrupinovú autosedačku. Ak potrebujete ušetriť, môžete pre vaše dieťa kúpiť aj použitú. Výhodou je, ak vám predávajúci vie poskytnúť aj doklad o nákupe a vaša sedačka bude ešte stále v zákonnej záruke. Nič však neriskujete ani kúpou autosedačky po skončení záruky. Dôležité je len, aby nebola poškodená.

Najvhodnejšie kočíky pre každý vek

Najväčšiu položku v rozpočte výbavy pre bábätko tvorí najčastejšie kočík. Na trhu nájdete viacero druhov. Môžete si kúpiť samostatný hlboký kočík alebo dvojkombináciu so športovým kočíkom. Niektoré modely však ponúkajú aj trojkombináciu. Takéto kočíky využijete ako hlboký a športový kočík aj ako sedačku do auta. Táto kombinácia je výhodná pre tie mamičky, ktoré často cestujú autom. Nebudete tak musieť bábätko neustále prekladať z kočíka do sedačky. Ak nebudete kupovať nový kočík v obchode, ale rozhodnete sa pre kúpu už používaného, pri výbere sa informujte o dobe jeho používania. Samostatný hlboký kočík je často aj po dvoch deťoch veľmi málo opotrebovaný. Športový kočík je však lepšie kupovať len po jednom dieťati.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *