Odolajte marketingovému tlaku: Nakupujte výbavu pre bábätko s rozumom

Obchodné reťazce preplnené detským tovarom útočia priamo na najcitlivejšie miesta nastávajúcich rodičov, na ich zodpovednosť voči nenarodenému, bezbrannému človiečikovi. Budúce mamičky sú jednou z najvďačnejších „obetí“ marketingových manipulácií.

Detské oblečenie sa suší na šnúre

V snahe dopriať svojmu potomkovi to najlepšie neraz podliehajú presvedčeniu, že spokojnosť a šťastie bábätká závisí od množstva dupačiek v skrini a od ceny kočíka. Ak aj vy práve nosíte svoje vytúžené bábätko pod srdcom, poradíme vám, ako sa pripraviť na jeho príchod s rozumom a pritom nič nezanedbať.

Pripravte si zoznam

Budúca mamička vojde do obchodu kúpiť pár drobností a odchádza s plnými taškami „životne nevyhnutného“ tovaru. Preplnené regály lákajú k nákupu. Zaručený spôsob, ako neskočiť na hru predajcov, je nakupovať so zoznamom v ruke a prehliadať všetky mimoriadne akcie a totálne výpredaje. Impulzívny nákup v drvivej väčšine prípadov nedopadne dobre.

Kvalita pred kvantitou

Pri nákupe detského tovaru majte vždy na pamäti, že na kvalite sa nešetrí. Lacné farbivá, materiály a nekvalitné spracovanie môže ísť na úkor funkčnosti, no predovšetkým bezpečia dieťaťa. V rámci šetrenia rozpočtom uberajte radšej na kvantite. V prvých mesiacoch vám vaše dieťatko porastie doslova pred očami a veľké množstvo oblečenia nebude stíhať vynosiť. Aj keď je ponuka nádherných novorodeneckých súprav a roztomilých šatočiek skutočne okúzľujúca, investovať sa do týchto vecí zvlášť neoplatí. Najdôležitejšie oblečenie, ktoré bude vaše dieťatko po pôrode potrebovať, sú detské body, dupačky a overaly. V najmenšej veľkosti si ich nakúpte po pár kusov. Pri výbere preferujte jednoznačne kvalitnú bavlnu. K tomu vám postačí už len niekoľko párov ponožiek, 2 čiapočky a 2 – 3 kabátiky. Zimné detičky sa, samozrejme, nezaobídu bez 2 – 3 teplejších svetríkov, zimného overalu a jedného kvalitného fusaku. S množstvom oblečenia sa to naozaj neoplatí preháňať.

Detský tovar z druhej ruky

Nákupy v bazároch a v second handoch sú v poslednom období zvlášť obľúbené. Okrem toho, že v nich dostanete kvalitný tovar za naozaj rozumnú cenu, oblečenie pre deti sa tu obyčajne predáva bez známok nosenia. Detičky veľmi rýchlo rastú a malé vecičky jednoducho nestíhajú obnosiť. V porovnaní so second handmi nájdete oveľa širšiu ponuku i rozumnejšie ceny v internetových bazároch. Zvlášť sa oplatí nakupovať v e-bazároch, ktoré sa na detský tovar priamo špecializujú. Jedným z najobľúbenejších je BabyBazar.sk. Okrem množstva tovaru sa vyznačuje aj mimoriadnou prehľadnosťou a praktickými možnosťami vyhľadávania. Nákup je tak oveľa rýchlejší a pohodlnejší.

Zásadné je bezpečie

Ako sme už spomínali v sekcii o kvalite, bezpečie je ďalší atribút, na ktorom sa šetriť skutočne neoplatí. Najviac sa skloňuje v súvislosti s prepravou bábätka a pobytom vo vonkajšom prostredí. Detské kočíky a autosedačky patria k tovaru, kde ide nízka kvalita ruka v ruke s priamym ohrozením bábätka. Reálne náklady sa v tomto prípade šplhajú cez stovky až k tisícom eur. Ekonomickou voľbou je opäť nákup v bazáre. Zachovalý detský kočík osvedčenej značky je jednoznačne rozumnejšia voľba ako lacná alternatíva z poľského trhu. Rovnakú matematiku uplatňujte aj pri výbere autosedačky.

Vašim pôrodom sa obchody nezatvárajú

Základnú výbavičku je určite potrebné prichystať ešte pred pôrodom. Nepodliehajte však zbytočnej panike. Malý človiečik má v skutočnosti len jednu životne dôležitú potrebu a tou je matkina náruč. Všetko ostatné nejaký čas počká. Určite to nepreháňajte s nákupom rozmanitej kozmetiky, zásoby dojčenských fliaš, cumlíkov, sterilizátorov či ohrievačov mlieka. Je celkom možné, že nič z toho potrebovať nebudete. A ak áno, otecko alebo ktokoľvek z rodiny vám iste ochotne zabehne na menší nákup.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *