Prečo a ako sa hrať s tými najmenšími?

Hra je pre našich najmenších jednou z najobľúbenejších aktivít. Práve toto je forma ako ich zabaviť a zároveň zlepšovať ich motoriku, myslenie a rozširovať slovnú zásobu. Hranie je pri vývoji detí veľmi dôležité, či už je to prostredníctvom hračiek, slovných, loptových, či stolných hier.

Pri hre sa deti dokážu plne koncentrovať a plniť zadané úlohy. Okrem manuálnych schopností môže hra rozvíjať aj mnohé ďalšie zručnosti, či vzorce správania. Hra je pre dieťa vlastne určitým druhom zamestnania a je nesmierne dôležité, aby sme ho oň neukrátili. 

Ako sa hrať s tými najmenšími?

Keď už viete, prečo je hra pre deti taká dôležitá, je dobré osvojiť si aj niektoré druhy hier, ktoré pre deti môžu byť zaujímavé. Deti vo všeobecnosti milujú hračky a všetky hry s nimi spojené sú pre ne zážitkom. Veľmi dobrým tipom je teda určite nasledovať ich hru a len sa zapojiť a nechať ich v líderskej pozícii. Môžete tak dieťa vidieť v prirodzenej pozícii a sledovať jeho správanie.

Pre menšie deti, ktoré nemajú ešte správne vyvinutú motoriku a pohybové schopnosti sú vynikajúcou alternatívou sú rôzne hry, kde je úlohou dieťaťa chytiť určitý predmet. Formuje si tak jemnú motoriku a tiež je to preň neskutočná zábava. Malé detičky sa orientujú skôr na vizuálny podnet takže sú vhodné rôzne obrázky, knižky, alebo predmety, ktoré môžu skúmať.

Väčšie deti, ktoré sa už vedia pohybovať, prípadne rozprávať majú oveľa širšie spektrum hier. Často sa už dokážu zabaviť aj sami, avšak pokiaľ vás raz za čas požiadajú o hru, mali by ste sa snažiť sa zapojiť. Pre deti je veľmi dobré v hre im ukazovať realitu, napríklad pri hre na obchod ukázať, že za tovar sa platí a podobne. Tiež touto formou môžete deti naučiť používať čarovné slovíčka a podobne.

Pri deťoch, ktoré dokážu hrať stolové hry podľa pravidiel je nesmierne dôležité ukazovať im, že pravidlá sú striktné a víťaz je vždy len jeden. Deti sa z týchto drobných maličkostí dokážu naučiť omnoho viac ako si myslíte a aj takýmto štýlom ich môžete pripravovať na život.

Hra na mobile/počítači

Vďaka súčasným technickým vymoženostiam majú už takmer všetky deti prístup na mobil, internet, či počítač. Veľmi rýchlo sa tak vedia dostať aj k takýmto hrám, ktoré vo všeobecnosti nepredstavujú niečo nadmerne negatívne. Negatívne môže pôsobiť len nadmerné množstvo času stráveného takouto hrou. Limitujte kategórie hier, ktoré dieťa hrá a tiež aj čas strávený hraním takejto hry.

Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *