Zásady úspešného dojčenia

Mnohí odborníci predpokladajú, že každá matka je schopná úspešne dojčiť svoje dieťa. Skúste to však vysvetliť mamičkám s krvavými prasklinami na bradavkách, vysokými horúčkami a ukrutne boliacim zapáleným prsníkom či dokonca tým, ktorým dieťatko hodiny zanovito plače od hladu.

Našou úlohou nie je posudzovať, či skutočne každá žena je schopná úspešne dojčiť, ale hľadať spôsoby ako dopriať radosť z dojčenia čo najväčšiemu počtu mamičiek a ich bábätiek. Existuje niekoľko základných zásad, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť úspešného dojčenia. Ktoré to sú?

Kontakt koža na kožu

Úžasné puto, ktoré sa po pôrode vytvára medzi matkou a dieťatkom funguje nielen na emočnej, ale aj na fyzickej úrovni. Kontakt koža na kožu v prvých hodinách, dňoch a týždňoch po pôrode podporuje rozvoj tohto vzťahu a vytvára podmienky pre vzájomné naladenie sa na seba, vrátane podpory úspešného dojčenia. Bábätko na tele matky nachádza ideálne fyzikálne i psychické podmienky pre popôrodnú adaptáciu, je pokojnejšie a obaja sú lepšie pripravení na spoločné fungovanie.

Rešpektovanie potrieb dieťatka

Dojčenie na požiadanie je jedným zo základných predpokladov úspešného dojčenia. Matka intuitívne rešpektujúca a napĺňajúca potreby dieťatka čelí oveľa menšiemu riziku komplikácií ako je nedostatok mliečka, či naopak jeho nadprodukcia a následné zápaly prsníkov. Ak je dieťatko dojčené na požiadanie, produkcia mliečka sa jednoducho prispôsobí jeho potrebám. Dojčenie podľa režimu sa považuje za kontraproduktívne.

Správna technika dojčenia

Hoci matka s dieťatkom si spravidla intuitívne nájdu vyhovujúcu polohu na prisatie a dojčenie vo väčšine prípadov prebieha bez problémov, nemusí to byť pravidlom. Dôsledkom nesprávneho prisatia môžu byť nielen bolestivé praskliny na prsníku, ale aj znižovanie produkcie mliečka a hladné, nepokojné bábätko. Správne asymetrické prisatie je charakteristické tým, že dieťatko ústami pokrýva väčšinu prsného dvorca, pričom nepokrytý dvorec pretŕča skôr nad hornou perou ako nad spodnou. Brada dieťatka by mala byť zaborená do prsníka a prisatie musí byť hlboké. Noštek sa prsníka nedotýka.

Pohodlie

Pohodlie pri dojčení je ďalším rozhodujúcim faktorom jeho dlhodobej úspešnosti. Žiadna žena nebude cítiť radosť z dojčenia v neprirodzenej polohe, s boľavým chrbtom alebo s inými nepríjemnými komplikáciami. Dojčenie predovšetkým v prvých týždňoch po pôrode uľahčujú rôzne praktické pomôcky ako sú vankúše na dojčenie alebo pohodlné kreslá. Vhodné je vyskúšať viac polôh a hľadať konšteláciu vyhovujúcu pre matku i pre dieťa. Samostatnou kapitolou je nočné dojčenie. Z hľadiska pohodlia je tu obyčajne rozhodujúce spoločné spanie. Dojčenie je tak možné bez toho, aby mamička vstávala z postele a neraz i bez toho, aby sa úplne prebudila. Matka a dieťa sú na seba jednoducho dokonale naladení a pripravení spoločne fungovať i v spánku.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *