Princípy vzťahovej výchovy

Prioritným cieľom vzťahovej výchovy je vytváranie zdravej alebo bezpečnej vzťahovej väzby medzi dieťatkom a matkou, prípadne inou najdôležitejšou opatrujúcou osobou. Takýto model výchovy dáva dieťaťu zdravý základ na celý život. Dieťa sa prostredníctvom vzťahu k matke učí vnímať svet ako bezpečné miesto, učí sa fungovať vo vzťahoch a získava podmienky pre zdravý psychický vývin. Matka a dieťa sú vzájomne „naprogramovaní“ na vytvorenie takejto väzby.

Dieťatko prichádza na svet s inštinktívnou potrebou naviazať sa. V tomto kontexte je dôležitá odozva matky na signály, ktorými dáva dieťa najavo svoje potreby. Vo všeobecnosti existuje 6 základných prostriedkov budovania bezpečnej vzťahovej väzby.

Vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode

V prvých hodinách a dňoch po pôrode sú matka a dieťa zvlášť senzitívni na vzájomný kontakt. K naviazaniu tu dochádza doslova inštinktívne pri telesnom kontakte koža na kožu a dojčením. Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch mimoriadne zdôrazňuje priloženie novorodenca k matke bezprostredne po pôrode.

Dojčenie na požiadanie

Zatiaľ čo ešte pred pár rokmi vládlo presvedčenie o takzvanom režimovom dojčení, vzťahová výchova je založená na bezprostrednom napĺňaní potrieb dieťatka. V preklade to znamená, že bábätko je dojčené na požiadanie tak často ako chce a tak dlho koľko chce. Matka inštinktívne reaguje na plač a prikladá si dieťatko k prsníku. Dojčenie je chápané nielen ako prostriedok nasýtenia, ale aj ako prvok bezpečia a istoty.

Nosenie

To, čo sa zdá ako novodobý trend, má svoje korene vo výchove našich babičiek a prababičiek. Nosenie detí v ergonomických nosičoch a v babyšatkách má nesporné výhody pre obe strany. Dieťatko nachádza pokoj a bezpečie v matkinej náruči a matka sa nachádza v ideálnej pozícii na to, aby svojmu potomkovi porozumela, naprogramovala sa na neho a jemnocitne reagovala na jeho potreby.

Spoločné spanie

Tak ako nosenie, aj spoločné spanie má množstvo výhod pre matku i pre dieťa. Zatiaľ čo dieťatko pokojne odpočíva v blízkosti matkinho tela, v teple a v bezpečí, pre matku je starostlivosť o bábätko oveľa menej náročná. Nemusí v noci vstávať, opustiť posteľ a pritom má možnosť okamžite a bezprostredne uspokojiť potreby svojho bábätka.

Dieťa má na plač vždy dôvod

Dobre mienená rada našich mám „Nechaj dieťa vyplakať“ sa z hľadiska vzťahovej výchovy považuje za veľký omyl. Dieťatko má na plač dôvod. Plače, pretože nedokáže hovoriť. Nevie dať inak najavo, že sa bojí, že má hlad, že je smutné alebo že len jednoducho potrebuje prítomnosť blízkej osoby. Dôverujte svojej materinskej intuícii a nenechávajte svoje bezbranné dieťatko samé vyplakať.

Rovnováha

Posledný princíp zdôrazňuje nutnosť brať ohľad na matku, ktorá by mala nájsť v starostlivosti o dieťa vyváženosť. Len spokojná matka dokáže vychovávať spokojné dieťa. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby matka popri potrebách dieťatka nezabúdala na svoje vlastné.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *